free web hit counter
بیوگرافی بازیگران

زندگینامه هدیه تهرانی و مجموعه فیلمهایش

یوگرافی بازیگر هنرمندزن سینما,بیوگرافی بازیگر مشهورسینما,جدیدترین عکس تهرانی,کودکی تهرانی

زندگینامه هدیه تهرانی و مجموعه فیلمهایش 

 

یوگرافی بازیگر هنرمندزن سینما,بیوگرافی بازیگر مشهورسینما,جدیدترین عکس تهرانی,کودکی تهرانی

 

هدیه تهرانی بازیگر سینما،تلویزیون و تئاتر ایران است.اولین بار وی برای بازی در فیلم روز واقعه انتخاب شد.امابعدها لادن مستوفی جای او را گرفت. کیانوش عیاری هم او را برای بازی در بودن یا نبودن انتخاب کرد که بعدها عسل بدیعی به جای او برگزیده شد.

جوایز و افتخارات

نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم هفت دقیقه تا پاییز (۱۳۸۸)برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم چهارشنبه سوری از دهمین جشن خانه سینما (۱۳۸۵) برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم چهارشنبه سوری(۱۳۸۴)برنده جایزه از جشنواره بین‌المللی فیلم پیونگ یانگ برای بازی در فیلم پارتی (۱۳۸۱)برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم قرمز (۱۳۷۷)

فیلم‌شناسی

۱۳۷۵ سلطان
۱۳۷۶ غریبانه
۱۳۷۶ قرمز
۱۳۷۷ شوکران
۱۳۷۷ سیاوش
۱۳۷۷ دست‌های آلوده
۱۳۷۸ پارتی سامان مقدم ت
۱۳۷۹ آبی حمید لبخنده
۱۳۷۹ چتری برای دو نفر
۱۳۸۰ زمانه
۱۳۸۰ کاغذ بی خط
۱۳۸۰ خانه‌ای روی آب
۱۳۸۱ آبادان
۱۳۸۱ دنیا
۱۳۸۱ دختر ایرونی
۱۳۸۲ جایی برای زندگی
۱۳۸۲ دوئل
۱۳۸۳ یک بوس کوچولو
۱۳۸۴ چهارشنبه سوری
۱۳۸۴ شبانه
۱۳۸۴ به سوی غروب
۱۳۸۵ نیوه‌مانگ
۱۳۸۵ نسل جادویی
۱۳۸۶ شیرین
۱۳۸۶ هر کس به سینمای خود
۱۳۸۷ فرزند صبح
۱۳۸۷ تهران ۱۵۰۰
۱۳۸۸ هفت دقیقه تا پاییز
۱۳۹۰ پل چوبی
۱۳۹۰ یک روز دیگربازیگر
۱۳۹۰ قلب یخی
۱۳۹۱ آشغال‌های دوست داشتنی
تئاتر
این تابستان فراموشت کردم (به کارگردانی بهاره رهنما،۱۳۹۱)هدیه تهرانی (۴ تیر ۱۳۵۱)

بازیگر سینما و برندهٔ دو جایزه سیمرغ بلورین از جشنواره فیلم فجر می‌باشد. او بیشتر به عنوان زن‌های سنگدل و مرموز در فیلم‌ها شناخته می‌شود شروع کارنامه بازیگری وی با بازی در فیلم سلطان به کارگردانی مسعود کیمیایی در سال ۱۳۷۵ بود. چند ماه بعد داریوش مهرجویی برای بازی در فیلم لیلا (۱۳۷۵) از او دعوت به همکاری کرد، تهرانی داستان فیلم را شنید و نپسندید و بازی در فیلم را رد کرد. در چنین وضعی عکس‌هایی از او به واساطه رضا رخشان، عکاس فیلم، در اختیار کارگردان‌ها و تهیه‌کننده‌ها قرار گرفته بود. به همین جهت کیانوش عیاری برای بازی در بودن یا نبودن و ایرج قادری برای بازی در می‌خواهم زنده بمانم از او دعوت به همکاری کردند که هر کدام به دلایلی مقدور نشد. کیمیایی بازی در فیلم سیب سرخ حوا را به او پیشنهاد داد، تهرانی داستان فیلم را شنید و پسندید؛ اما وقتی کیمیایی از کار کناره‌گیری کرد و سعید اسدی جای او را گرفت تهرانی هم از همکاری طفره رفت. کیمیایی مجدداً به او پیشنهاد همکاری داد، و با دستمزد ۶۰۰ هزار تومان برای بازی در فیلم سلطان با او قرارداد بست. تهرانی بلافاصله پس از سلطان در فیلم غریبانه (احمد امینی،۱۳۷۶) بازی کرد که نقش چندان پیچیده و دشواری نبود. سیاوش (سامان مقدم،۱۳۷۷)، شوکران (بهروز افخمی،۱۳۷۷)، قرمز (فریدون جیرانی ۱۳۷۷)، دست‌های آلوده (سیروس الوند،۱۳۷۸)، پارتی (سامان مقدم، ۱۳۷۹) و آبی (حمید لبخنده،۱۳۷۹) نقش‌های ساده و بدون تحلیلی دیگری بودند که تهرانی به راحتی در آن‌ها جا گرفت. چتری برای دو نفر (۱۳۸۰) فیلم دیگری است که تهرانی پس از غریبانه با احمد امینی کار کرد. به رغم همه کوشش‌ها تهرانی در چتری برای دو نفر هم نتوانست از تیپ خودساخته و تکراری‌اش جدا شود،تا این که با بازی در کاغذ بی خط (ناصر تقوایی، ۱۳۸۰) و خانه‌ای روی آب (بهمن فرمان آرا ۱۳۸۰)تا حدود زیادی از کلیشه زنی آرام با صورت سنگی نجات یافت.

منبع:ستاره ها نیوز

یک نظر

نظری دهید